Stare Masiewo - lekcja historii


Z cyklu "Na krańcach lokalnego świata" - Белавежская пушча na jej północnym polskim krańcu, 600 metrów od granicy z Białorusią. Taka ciekawe zimowa Podlaska wycieczka.


Osada Masiewo istniała już w XVII wieku. Już wtedy produkowano tam potaż (część popiołu ze spalania węgla drzewnego używana między innymi do produkcji mydła i szkła, a także jako nawóz). Produkcja potażu rozwijała się aż do wieku XVIII kiedy fabryka potażu upadła i Masiewo przestało być centrum przemysłu chemicznego w puszczy. 

Przed II wojną światową Masiewo liczyło ponad 200 domów. We wsi znajdowały się 2 żydowskie karczmy, sklep i biblioteka. Cerkiew była w pobliskiej miejscowości. Obecnie cmentarz, na którym spoczywają mieszkańcy Masiewa znajduje się na Białorusi.

W lipcu 1941, hitlerowcy przeprowadzili akcję tzw. “oczyszczania Puszczy Białowieskiej” wysiedlając mieszkańców Masiewa, a wieś zrównali z ziemią. Chodziło o utworzenie wokół Puszczy strefy niezamieszkanej, aby utrudnić działalność partyzantom. Ludność została wysiedlona kilkaset kilometrów na wschód. Po wojnie do Masiewa wróciło tylko 1/3 byłych mieszkańców. 

Więcej o Masiewie na stronie staremasiewo.pl i siemianowka.pl


Komentarze

Popularne posty